عاشقان آتنی
با سلام :آتنیهای عزیز در هر کجا این دنیای پهناور هستید همه شما دعوت هستید

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()

میوه های شگفت انگیز جنگل های مازندران در فصل پائیز

کندس" و "ولیک" دو میوه شگفت انگیز جنگلی در مازندران است که همه ساله در فصل پائیز برداشت می شود.
به نقل از سازمان جهاد کشاورزی مازندران،کندس و ولیک از میوه های درختان خودروی جنگل های دامنه جنوبی البرز است که در اوایل پائیز برداشت می شود.این میوه ها در مناطق استپی می روید.میوه کندس از حدود 3 هزار سال پیش در جنوب دریای خزر و در مناطق گیلان و مازندران می روئید.
بنابراین گزارش؛کندس میوه ای سخت و اسیدی است و دو گونه وحشی و معمولی دارد که گیاه شناسان منشا آن را در ایران و درمازندران می دانند."کندس وحشی" که به قطر 2 و نیم سانت و درختی پا کوتاه و پهن برگ است.برگ درخت آن پیش از خزان قرمز می شود و این میوه توسط زنبورها بارور می شود.
کندس را تا خوب نرسیده می چینند و در انبار نگهداری می کنند تا برسد.البته کندس را هم بصورت شور و هم بصورت ترشی مصرف می کنند.برگ و میوه و دانه کندس برای مبتلایان به ترشی معده بسیار مفید است.همچنین درد دهان و گلو را می توان با جوشانده برگ آن درمان کرد.برگ کندس بند آورنده خون هم هست و برای آبسه مناسب است،دانه آن هم حاوی اسید هیدرو سیاتیک است.
*ولیک که با نام علمی oxyacantha crataeyus شناخته می شود،در فرهنگ لغت از گونه های مختلف وحشی زالزالک است.
بنابراین گزارش؛نام های آن در طب سنتی؛خفچه،عوسج، ملاویل، زعروالادویه،مرخ، ولک، بلک، ملاولیک واسامی محلی آن قوش یمیشی ، قره گیله، یمیشان،من برو، سیاه ولیک، کوت کوتی، سیاه کوت کوتی، کوچ است.منشا این میوه در شمال ایران و در دو نوع سیاه ولیک و سرخ ولیک است.
بنابراین گزارش؛سیاه ولیک خوردنی است و سرخ ولیک خواص دارویی دارد.ولیک حاوی اکسالیک اسید است و ساقه های جوان آن حاوی گلو کوید و عامل تلخ کننده آن کراتگین است.
میوه آن حاوی سیتریک،کراتگوس اسید و روغن چرب و ضد گلوکز و فروکتوز است در هسته آن ماده آمیگرالین و امولین وجود دارد.ماده کراتگوس لاکتون که در هسته آن وجود دارد مفرح قلبی است.
همچنین؛ریشه خشک شده این میوه برای رفع نارحتی گوارشی و اسهال و مقوی معده است.همچنین دانشمندان ثابت کردند که از پوست درخت ولیک بعنوان تب بر استفاده می شود.
دم کرده گل ولیک و یا گرد گل خشک شده آن به مقدار 5 تا 8 گرم در روز برای رفع ضعف قلب و ورم آئورت و اختلالات عصبی بسیار مفید است. البته این میوه برای بانوان باردار کمتر توصیه می شود.
یادآور می شود؛قطره کراتاگوس که پائین آورنده فشار خون است و پودر اوئاکرات و انواع کپسول و قطره داروهای صنعتی است که از میوه ولیک تهیه شده است./نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
پنجشنبه 18 مهر 1392(ترکمنی:سوغون) (ترکی:مارال) (مازندرانی:گاو ، گاو کوهی ، ورزا) (کردی کرمانچی:سیغرگا)


مشخصات: جثه بزرگ و قوی با دست و پایی بلند دارد . موها کوتاه ، به رنگ خاکستری تیره و در تابستان متمایل به قهوه ای اند...

 

 مشخصات:جثه بزرگ و قوی با دست و پایی بلند دارد . موها کوتاه ، به رنگ خاکستری تیره و در تابستان متمایل به قهوه ای اند. نرها شاخهای بلند با شاخکهای نسبتا منظمی دارند (شاخ مرال ایرانی بر خلاف اروپایی در جلوی پیشانی دو شاخک دارد).شاخها همه ساله در اسفند تا اوایل فروردین می افتد و شاخ جدید بلافاصله شروع به رویش می کند.ا ندازه: طول سر و تنه 160 تا 250 سانتی متر - دم 12 تا 15 سانتی متر - ارتفاع 120 تا 150 سانتی متر - وزن 100 تا250 کیلوگرم.

زیستگاه: جنگلهای خزر.

پراکندگی: کلیه مناطق جنگلی خزر - در حال حاضر بیشترین جمعیت در پارک ملی گلستان و منطقه حفاظت شده دودانگه در مازندران وجود دارد.

پراکنش جهانی: اروپا - شمال غربی آفریقا - آسیا و آمریکا.

عادات: معمولا شب گرد است. به صورت اجتماعی زندگی می کند. معمولا ماده ها ،بچه ها و نرهای نا بالغ با هم و جدا از دسته ی نرهای مسن زندگی می کنند. حس شنوایی و بویایی بسیار قوی دارد. در تابستان و بخصوص در فصل جفتگیری ، مرالها علاقه زیادی به غلت زدن در لجنزارها دارند. به خوبی شنا می کند. در اواخر غروب از جنگل خارج می شوند و تا اوایل صبح در زمین های باز چرا می کند و روزها در مناطق انبوه جنگلی به استراحت می پردازد.

غذا: از علوفه ، جوانه ، برگهای جوان ، قارچ و تمشک تغذیه می کند.

تولید مثل: در اواسط شهریورماه شروع می شود و تا اواسط مهر ماه ادامه دارد. معمولا در مناطق باز جفت گیری می کنند. دوره آبستنی حدود 250روز است. یک و به ندرت دو بچه می زاید. بچه ها تا یک سالگی به مادر وابسته اند و حدود 1.5سالگی بالغ می شوند. طول عمر آنان حدود 20 سال است.

وضعیت فعلی: دشمن طبیعی مهم آن پلنگ، گرگ و خرس است. همه ساله تعداد زیادی از آنها توسط شکارچیان شکار می شوند ولی به علت داشتن قدرت استتار و زندگی در مناطق صعب العبور جنگلی ، در حال حاضر خطر جدی نسل این حیوان را تهدید نمی کند
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()

1)  پارك ملی: مناطق بكر و نمونه های بر جسته از مظاهر طبیعی كه با هدف استفاده عملی و آموزش ایجاد می گردند و هر گونه بهره برداری و دخالت در آن ممنوع است در مازندران، مناطق گلستانك و  پابند پیشنهاد شده اند.

2) پناهگاه حیات وحش: محدوده ای از منابع و زیستگاههای طبیعی نمونه و با هدف حفظ و احیاء نسل گونه های گیاهی و جانوری نادر و در معرض خطر انقراض را پناهگاه حیات وحش گویند. میانكاله (بهشهر)، سمسكنده، دشت ناز دودانگه و چهار دانگه (ساری)، فریدونكنار (بابلسر) مناطق پناهگاه حیات وحش مازندران هستند.

3) مناطق حفاظت شده: محدوده ای از عرصه های منابع طبیعی كه به لحاظ ضرورت حفظ و تكثیر نسل جانوران و احیاء آن ضمن رعایت حقوق و بهره برداری جوامع محلی ایجاد گردیده اند.منطقه حفاظت شده البرز مركزی شمالی در مازندران قرار دارد.

4) مناطق پشتوانه و شكار ممنوع: مناطق بمنظور حفظ جمعیت حیات وحش در كانون های زیستی پشتوانه تیراندازی ممنوع هزارجریب، لفور (سوادكوه)، سیاه بیشه رزن(آمل)، دوهزار و سه هزار (تنكابن)، كیاسر (ساری)، مازی بن و سی بن(رامسر) و منطقه شكار ممنوع فریدونكنار(بابلسر) و منطقه شکار ممنوع پابند در هزار جریب شهرستان بهشهر قرار دارد...

اثرهای طبیعی ملی استان مازندران


 اثر طبیعی ملی دماوند:

 مرتفع ترین قله كشور و بام ایران، نمادی از استقامت و پایداری ایرانیان این منطقه در شهرستان آمل و منتهی الیه شمال تهران، به صورت مرتفع ترین مناطق كوهستانی كشور (بالاتر از 4500متر) با ویژگیهای منحصر بفرد و یخچالهای دائمی نیز به عنوان اثر ملی به ثبت رسیده است.

 اثر طبیعی ملی خشكه داران:این منطقه با مساحت 264 هكتار در شرق عباس آباد تنكابن واقع شده و به صورت توده بازمانده اكو سیستم های جنگل های جلگه ای خزر است كه گونه های شاخص آن توسكای قشلاقی بلوط، انجیلی و آزاد می باشند. موزه تاریخ طبیعی با بیش از 90 گونه جانوری منحصر به فرد و به منظور استفاده علمی و آموزشی بازدید كنندگان در محدوده این پارك ایجاد گردیده است.پناهگاههای حیات وحش مازندران

 پناهگاه حیات وحش میانكاله :

 با وسعت 66800 هكتار در 12 كیلومتری شمال شهرستان بهشهر بعنوان مهمترین تالاب بین المللی كشور محسوب و از ذخیره گاههای زیست كره زمین نیز به شمار می رود. از دو اكوسیستم بارز تالاب میانكاله و خلیج گرگان و شبه جزیره تشكیل شده و یكی از زیستگاههای مهم و با ارزش پرندگان مهاجر آبزی و خشكزی می باشد. در گذشته ای نه چندان دور، زیست پستانداران شاخصی چون مرال، پلنگ، گرگ و یوزپلنگ در آن گزارش شده است. لیكن امروزه بیشتر به عنوان زیستگاه زمستان گذرانی پرندگان مهاجر و گونه های شاخص و در معرض خطر انقراض چون : گیلانشاه خالدار، پلیكان، اردك سرسفید، انواع قو و فلامینگو، این منطقه حائز اهمیت و مورد توجه قرار گرفته است.

 پناهگاه حیات وحش سمسكنده و دشت ناز :

 این مناطق به صورت دو منطقه جداگانه و با مساحت 990 هكتار و 55 هكتار واقع در حومه شهرستان ساری و مدیریت یكپارچه به صورت اراضی جنگلی مناطق جلگه ای خزری با گونه های شاخص بلوط، انجیلی، آزاد، توسكا می باشد و به عنوان زیستگاه و محل تكثیر گوزن زرد ایرانی مورد استفادهاست، كه و دهها راس گوزن زرد پس از تكثیر و پرورش در پناهگاه به زیستگاهی اصلی گونه در دزوكرخه و دیگر زیستگاهها انتقال و رها سازی شده اند.

 پناهگاه حیات وحش دودانگه و چهاردانگه:

 این پناهگاه با مساحتی حدود 15200 هكتار در 90 كیلومتری ارتفاعات جنوبی شهرستان ساری واقع شده و زیستگاهی منحصر به فرد برای پستانداران خاص جنگل های هیركانی چون مرال، شوكا، گراز، گربه جنگلی، گرگ و روباه می باشد. در نواحی صخره ای این پناهگاه نیز گونه هایی نظیر كل و بز و پلنگ وجود دارند.

 پناهگاه حیات وحش فریدونكنار:

 این پناهگاهها با مساحت تقریبی 90 هكتار در 5 كیلومتری جنوب شرقی فریدونكنار واقع شده و به صورت تالابی با موجودات و گیاهان آبزی متنوع و زیستگاهی مناسب برای پرندگان مهاجر آبزی و به ویژه گونه نادر درنای سیبری كه تنها چند قطعه از آنها در محدوده آن زمستان گذرانی می كند.منطقه حفاظت شده مازندران

 منطقه حفاظت شده البرز مركزی شمالی :

 این منطقه با مساحت 000/292 هكتار در محدوده شهرستان های نوشهر و چالوس و نور به صورت منطقه ای جنگلی و مرتعی و همچنین ارتفاعات كوهستانی و به منظور حفاظت از گونه های نادر و در معرض خطر انقراض گیاهی و جانوری چون شمشاد، سرخدار و گوزن، مرال و شوكا به عنوان منطقه حفاظت شده تعیین و مورد حفاظت قرار گرفت. قوچ و میش و كل و بز نیز از دیگر حیات وحش نواحی مرتفع و صخره ای آن به شمار می روند.

 مناطق حفاظت شده جنگلی ده درصد:
“مناطق حفاظت شده بمنظور حفظ عرصه و توده های جنگلی و مناطق پشتوانه شامل:
منطقه جنگلی آبشار، اسا، خیبوس و انجیل سی و شش رودبار سوادكوه، بولا در ساری، هزار جریب در بهشهر، لسی كوه و سیاه بیشه در آمل، واز و لاویج نور چهار باغ چالوس و بلس كوه در تنكابن می شود.

 اثر طبیعی ملی قلل سه گانه علم كوه، تخت سلیمان، سیاه كوه
نواحی مرتفع كوهستانی و قلل مرتفع و صخره ای علم كوه بویژه دیواره بلند آن با چشم اندازی بی دیل و گونه های گیاهی و جانوری در منطقه كلاردشت و چالوس با مساحت 4225هكتار از دیگر مناطق ثبت شده بعنوان اثر طبیعی ملی كشور می باشد.

 اثر طبیعی ملی: پدیده نمونه و نادر گیاهی، جانوری و مناظر بی نظیر و یادمانهای تاریخی شامل اثر طبیعی ملی خشكه داران، اثر طبیعی ملی قلل سه گانه علم كوه، تخت سلیمان، سیاه كوه و همچنین اثر طبیعی ملی قله دماوند می باشد.

زیستگاهها بعنوان بستر حیات و گونه های گیاهی و جانوری آن بعنوان ذخایر ژنتیكی و منابع تأ مین نیازهای بشر به شمار رفته تخریب و نابودی آنها ادامه حیات و بقاء انسان را مورد تهدید قرار خواهد داد و از اینرو مناطق وحش _ اثر طبیعی و ملی … به منظور حفظ تنوع زیستی و طبیعت برای نسل آینده اختصاص و مورد حفاظت قرار می گیرند.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو